Vad är hemligheten – förutom hårt arbete, talang, tålamod och envishet? Svaret är att hänga med – och helst ligga steget före.
– Jag försöker alltid att optimera, säger Henrik. Det går att förbättra allt, hela tiden. Man blir inte färdig, sporten utvecklas, man hittar nya sätt. Både hästarna och ridningen har utvecklats väldigt mycket de senaste åren. Hästarna har mycket mer blod, och ridstilen är en mer lätt sits. Tittar jag tillbaka 15 år i tiden, när jag red Bundeschampionat i Tyskland, skulle hästarna helst ridas på tygeln när vi hoppade bana för att få höga poäng, medan idag premieras en mer friare stil.
– Och med tiden har min egen stil ändrats också. Nu är jag lättare i sitsen, och använder väldigt mycket magmuskler och ryggmuskler. Att som ryttare kunna använda positionen i sadeln är helt centralt – och man blir aldrig perfekt, det är något man alltid måste jobba med.
Tyglarna är också kortare. Men bara lite kortare.
– Många säger att jag rider med så himla korta tyglar, men det stämmer inte, säger Henrik. Jag har så långa armar! De måste ju ta vägen någonstans, och jag kan ju inte sitta med händerna under hakan!
EN ANNAN ORSAK till att han skruvat lite på sin stil är att han numera bara rider hästar på sina egna villkor.
– Nu för tiden har jag också den lyxen att jag kan välja just den hästen som jag tror passar mig och min stil att rida, berättar Henrik. Jag väljer alltid hästar med mycket blod och mycket nerv. Jag tror att om jag kan få den där känsligheten i hästen på min sida, att den litar på mig – då kommer den att göra allt. Att jobba med sådana hästar till vardags är väldigt roligt, att klura på vad som verkligen gör att vi kan bli så bra som möjligt.
Just nu har Henrik inga riktigt unga hästar, eftersom det är svårt att hinna träna och tävla dem på ett bra sätt. Så hans unga hästar är sisådär 7–8 år, och tar han in en ny häst vill han ha en som är ganska grön.
– Det är inte så intressant vad hästen gjort innan, säger Henrik. Jag vill helst inte ha en häst som tävlat för mycket, utan en häst där man kan se potentialen.
Henrik har alltid gillat hästen som just häst. Han är uppväxt med katter, hundar, kossor och hästar, och har alltid gillat att hänga i stallet. Men det tog ett tag innan han förstod att det var tävlingsryttare han skulle bli.
– Jag red väl, men bara för nöjes skull, säger Henrik. Sedan testade jag typ alla andra sporter, men var inte tillräckligt bra. Så då blev det ridning i alla fall. Men jag ville inte bara vara med, jag ville bli bäst!